A je to tady zase. Opět se budeme bavit o inflaci. Růst spotřebitelských cen nás v minulém roce zaskočil. Nepřipraveným zkomplikoval život.
Připravení lidé pomalu nezaznamenali rozdíl. Byl to dlouhý rok právě kvůli těm velkým změnám, které měly dopad na naše peněženky.
Málokdo dokázal předpovídat celosvětovou virovou pandemii. Jen málokdo čekal tak velký ekonomický propad, který na nás dolehl. Málokdo čekal válečný konflikt na Ukrajině a s tím spojené následky.
Poslední roky před covidem byly ve znamení blahobytu a hospodářského růstu.
Utlumily v nás skepsi z nedostatku a naopak nás vedly k velkému optimismu. Proč taky ne?
Mzdy rostly a firmy se předbíhaly v “lovu zaměstnanců”. Množství lidí tak právě díky tomu cítilo jakousi “nedotknutelnost” svého hospodaření.
Měli všeho dostatek, dopřávali si a nebyl důvod se bát zdražování. A takoví lidé se pak bohužel nejvíce divili.
Důvod růstu inflace v roce 2022
Už jsme to psali v jednom z našich předchozích blogových článků Proč je teď taková inflace? Nezanedbatelný podíl na růstu inflace měla naučená mentalita utrácení.
Ano, lví podíl na růstu spotřebitelských cen měly samozřejmě globální inflační tlaky.
Nicméně poptávková inflace způsobená přehnanou domácí spotřebou obyvatel ČR hnala růst cen ještě výše. Inflace se tak vyšplhala přes 17 %, kde se na chvíli ustálila.
Jak se bude vyvíjet inflace v roce 2023
To je opravdu záludná otázka. A nikdo, skutečně nikdo, Vám na ni nedá jasnou odpověď.
Mnozí ekonomové a analytici v půlce minulého roku strašili s názory, že inflace zůstane na stejné úrovni (tehdy oněch 17 %) ještě celý příští rok.
A začne klesat až počátkem roku 2024.
Teď se množí názory, přímo z půdy ČNB, že inflace se dostane na “jednocifernou” hodnotu již někdy v druhé půlce roku 2023.
To bychom samozřejmě vítali s otevřenou náručí.
Statky a služby, jejichž ceny se během minulého roku vyšplhaly na svá historická maxima, budou postupně zpomalovat ve svém zdražování.
Asi nejvíce to budeme vítat u cen energií a pohonných hmot. Byť tedy proběhly jisté regulace ze strany státu, aby cena těchto artiklů nezamávala s obyvateli ČR ještě více.
Jak se připravit na inflaci v roce 2023
Tady není moc co nového vymýšlet oproti našemu předchozímu článku.
Co jsme doporučovali, aby lidé pro překonání vysoké inflace dělali:
- omezit spotřební chování
- zdržet se velkých finančních rozhodnutí
- starat se svědomitě o své hospodaření
ČNB nám navíc první dvě naše doporučení posvětila, když na začátku prosince 2022 uvedla, že spotřeba domácností se meziročně snížila o 6 %.
My, jako finanční kancelář, bychom si přáli, aby lidé omezili svou spotřebu ještě více a proti inflaci bojovali zhodnocováním svých peněz.
Tím by i naplnili ten třetí bod – péči o své vlastní hospodaření.
Právě tu svědomitou péči o vlastní hospodaření, resp. to zhodnocování vlastních peněz vnímáme jako klíčovou věc, která vyrovná ten neblahý vliv inflace na naše úspory a na naše peněženky.
Vždy klientům říkáme, ať řeší to, co mají ve vlastních rukou.
A ve vlastních rukou mají vedení osobní bilance, sledování a plánování vývoje svých příjmů a výdajů.
Nechceme malovat čerta na zeď, ale krize ještě zdaleka není za námi. Ještě nám určitě život bude znepříjemňovat zdražování energií a další zdražování.
Nicméně ten, kdo se bude starat o své finance opravdu důsledně, tuto krizi ustojí s lehkostí.
Dovednost “vědomého hospodaření”, kterou učíme naše klienty, totiž přináší své ovoce právě v těžkých dobách.
Takoví klienti jsou na krize připraveni. Mají vybudovanou železnou rezervu a díky tomu, že umí hospodařit a udržet peníze, investují 20 % svého příjmu do aktuálně levných akcií.
Bohatnou s lehkostí v době, kdy ostatní chudnou.
Není to žádný zázrak, ani výmysl. Ale zkrátka důsledek našeho know how.
Pokud jej chcete vyzkoušet i Vy, můžete. Napište nám na adresu jaroslav@financnikancelab.cz a do předmětu uveďte „KONZULTACE INFLACE„.
Pak se domluvíme na konzultaci (hovoru či schůzce) podle Vašich časových možností.
Mějte skvělý a úspěšný den!