Hrozí nám stagflace?

Můžeme to brát s menší či větší rezervou, ale ekonomové a politici nás již měsíce varují před něčím, co se nazývá stagflace. Jako by stará známá vysoká inflace nestačila, přidává se k ní další ekonomický strašák.

Zkusíme ho rozebrat, abychom věděli, před čím nás to vlastně varují.

Stagflace

 

Termín stagflace vznikl spojením slov:

STAGNACE + INFLACE

Jedná se o kombinaci stagnace ekonomiky s vysokou inflací a vysokou mírou nezaměstnanosti. Jde typicky o situaci, kdy je ekonomika státu zasažena velkým šokem. V našem případě bychom si mohli vybrat hned z několika velkých šoků – Pandemie covidu, energetická krize, válečný konflikt na Ukrajině. Těžko říct, který z nich se “zasloužil” o riziko stagflace nejvíce. O příčinách vysoké inflace jsme již napsali blogový článek Proč je nyní taková inflace.

Podle klasické ekonomické nauky ke stagflaci dochází, pokud se vláda snaží snížit míru nezaměstnanosti pod její přirozenou úroveň, což má za následek jen zvýšení inflace. Vláda od cíle snížit nezaměstnanost upustí až v době, kdy se k vysoké nezaměstnanosti přidá i vysoká inflace, tedy když dojde ke stagflaci.

Příčiny stagflace

 

Ekonomický fenomén stagflace je způsoben situací, kdy dochází k prudkému nárůstu ceny vybrané komodity, typicky ropy, což snižuje ekonomickou produkční kapacitu. Pokud to vztáhneme na Českou republiku, zažili jsme trochu jinou situaci, která však měla velmi podobné rysy. Vlivem válečného konfliktu na Ukrajině jsme se dostali do energetické krize, kdy podražily současně zemní plyn, ropa a elektřina. To vyvolalo (společně s dalšími faktory samozřejmě) růst inflace. 

Taková vyšší inflace a pocovidová ekonomika, naplnily tedy 2 hlavní znaky stagflace. Vysoká cenová hladina se připojila k ekonomice, která se teprve sbírá a znovu rozjíždí po zásahu pandemií covidu. 

Ještě nám tedy chybí zvýšená nezaměstnanost. Ta se k výše zmíněným znakům připojuje jako průvodní jev. Vysoká inflace, kdy jsou vysoké ceny energií, výrobních materiálů a dalších vstupů, negativně ovlivňují zaměstnavatele a jejich snažení. Ti jsou v důsledku nižší poptávky po jejich službách (vlivem vysoké inflace) mnohdy nuceni snižovat své náklady. A jak sníží své fixní náklady? Propouštěním.

 

Řešení stagflace

 

Jedním slovem – zapeklité. Podle ekonomických učebnic se dá stav stagflace řešit snížením vládních výdajů, zvýšením daní, zvýšením úrokových sazeb a zvýšení požadavků na bankovní rezervy.

Vládní výdaje se snižují, to by už souhlasilo. Daně se zatím nezvyšují, ale zřejmě to přijde. Zvyšování úrokových sazeb už dávno běží a zvýšení požadavků na bankovní rezervy tím pádem také. Zní to vše zřejmě logicky a fundovaně. Jenže výsledné kroky řešení podle nás spíše přispívají ke zvýšení nezaměstnanosti, než že by předcházely jejímu zvýšení.

 

Jak řešit stagflaci?

 

Nebudeme opakovat předešlý odstavec. To jsou řešení, která mají nastat podle ekonomické nauky. My máme na mysli spíše řešení, které se týká nás – běžných lidí, kteří ve stagflační ekonomice žijí. 

Udržet peníze

Tento krok uvádíme takřka pokaždé v souvislosti s bojem proti inflaci. O tom boji jsme již napsali blogový příspěvek Jaké jsou následky inflace. A inflace je samozřejmě součástí stagflace. Proto se toto ochranné opatření objevuje i zde. 

Doporučujeme peníze zkrátka udržet. Omezit spotřebu skutečně jen na ty nejdůležitější výdaje. Zdržet se velkých finančních rozhodnutí (drahé dovolené, rekonstrukce nemovitostí apod.) a peníze shromažďovat na horší časy. Ještě jsme vlastně ani nezažili ty nejhorší projevy současné ekonomické krize, proto je moudré budovat finanční rezervy.

Víme, trochu se opakujeme, ale udržení našich peněz je věc, kterou máme ve vlastních rukou. Nemáme ve svých rukou změnu inflační politiky České republiky. Ani nepohneme ze své pozice se stagnací naší ekonomiky.

Ale udržení peněz ve svých rukou máme. 

Pokud něco v naší kanceláři umíme, je to práce s domácími rozpočty a s nalezením způsobu, jak vyoptimalizovat hospodaření. 

Napsali jsme o optimalizaci vlastního domácího hospodaření blogový článek Jak začít s bilancováním.

V něm Vám dáváme návod, jak si pohlídat své příjmy a výdaje. A především, jak si nastavit správné mantinely, aby Vaše hospodaření bylo zdravé a dlouhodobě bezpečné.

Každý z Vás může tedy svoje hospodaření vyladit a poslat jej na vyšší úroveň. 

Vsadíme se, že takřka každý by větší či menší stabilitu ve svém hospodaření uvítal. 

Využijte tedy také nástroj, který jsme pro Vás připravili. Je to Vaše vlastní tabulka osobní bilance, která Vám pomůže mít vše přehledně pod kontrolou. 

Otevřít a stáhnout ji můžete zde. Návod, jak s ní pracovat, najdete přímo v ní. 

Pak už je to jen na Vás. 

 

Nicméně, jsme připraveni Vám s bilancováním pomoci. Jsme připraveni Vám pomoci s celkovým vyladěním Vašeho hospodaření. 

Můžeme si domluvit nezávaznou konzultaci (online či offline), kde bychom společně zhodnotili aktuální kondici Vašeho hospodaření.

Napište nám email na adresu admin@financnikancelar.cz a do předmětu uveďte „KONZULTACE INFLACE„. Pak se domluvíme na konzultaci podle Vašich časových možností.

Mějte skvělý a úspěšný den!

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru