4 víry v ekonomický trh

Žijeme v mimořádně turbulentní době. Budete s námi souhlasit.

Za poslední 3 roky jsme zažili opravdu nevídané věci. Čelili jsme pandemii. Jsme svědky zuřícího válečného konfliktu relativně nedaleko od nás. A snášíme první příznaky světové ekonomické krize. 

Jelikož žijeme v České republice a ne na pustém ostrově, všechny tyto události na nás mají vliv. Svět je již neuvěřitelně propojený. Co se tedy stane na jedné jeho straně, může někoho nepřímo ovlivnit na straně druhé. Když na jeden důležitý subjekt dopadne krize, ovlivní to mnohé další subjekty. 

Kdybychom měli zmínit jeden příklad z našeho oboru, který stoupá a klesá podle toho, jak se lidem a firmám na světě zrovna daří, byla by to finanční aktiva.

Míníme tím především akcie. Jejich poklesy a růsty jsou takřka na denním pořádku. Investování na akciových trzích je někdy, zejména v dobách krize, infarktovou záležitostí. Ale jen pro spekulanty nebo nezkušené investory.

My už jsme časem vycvičeni nepanikařit, když jdou akcie dolů.

Mnohokrát se nám právě v dobách poklesů i při našem konzervativním způsobu investování potvrdily naše předpoklady o budoucím vývoji.

Proto v nestabilních dobách věříme takovým 4 pravdám, které stavíme na našich zkušenostech a na minulém vývoji na finančních trzích. 

Sami pro sebe jsme je nazvali jako 4 víry v ekonomický trh a chceme Vám je ukázat. 

Možná to bude i odpověď na otázku “Jak může někdo investovat svoje peníze a nezešílet?!”

Proč tedy jít na ten finanční trh a zejména v této době kupovat akcie?

Protože..

 

  • Věříme, že tu budou lidé

To je takový elementární předpoklad pro ostatní víry. Zkrátka věříme, že na Zemi bude život. Kdyby tu nebyli lidé, nebude ani potřeba žádných peněz, nebo žádných finančních trhů, nebude potřeba vlastně žádných hmotných i nehmotných statků. Věříme, že lidé tu budou a budou se chtít realizovat.

  • Věříme, že ti lidé budou něco potřebovat

Rozvíjíme předchozí víru. Když tu budou lidé, budou chtít konstantně naplňovat své potřeby. Jeden člověk bude potřebovat jíst a jiný člověk pro něj to jídlo připraví. Ten kdo bude to jídlo připravovat, bude potřebovat suroviny. Ty suroviny pro něj někdo vypěstuje. Ten, kdo pěstuje nebo jinak vyrábí suroviny, bude potřebovat třeba nějaké vybavení či stroje…a tak dále. Zkrátka dokud zde budou lidé, kteří mají potřeby nebo sny, najdou se lidé, kteří jim budou chtít naplnit. Předpokládáme, že zde stále bude ekonomika, která vlastně stojí na uspokojování potřeb lidí pomocí služeb jiných lidí.

  • Věříme v pokrok

Věříme v inovaci lidí, kteří své služby a produkty nabízejí. Předpokládáme, že vždy bude v ekonomice konkurenční prostředí. Proto každý, kdo chce být se svou službou nebo výrobkem dlouhodobě úspěšný, musí svůj produkt zlepšovat a posouvat jej dál. Musí se neustále snažit být lepším než ostatní. 

  • Po zimě přijde jaro

Jinak řečeno “Co jde dolů, půjde zase nahoru”. I ekonomický cyklus sleduje růsty a propady. Období růstu a blahobytu střídá stagnace a pád…ale pak se to samé děje znova obráceně…po krizi přijde opět hojnost. Svět byl svědkem takového vývoje již mnohokrát.

 

Pokud se podíváte na ony vzestupy a pády z dlouhodobého hlediska, zhodnocení není záporné. Ba naopak. Přes všechny krize, přes všechny recese, je výnos z investování do finančních aktiv stále v kladných číslech. Viz graf níže. 

 

Tak. To by bylo. Více se do toho, alespoň tentokrát, nebude nořit.

Tyto 4 víry nám pomáhají fungovat v tak dynamickém prostředí.

Často se při investování koukáme na data z minulosti. Jsou to informace a čísla, která nejdou zpochybnit. 

To by správný investor dělat měl.

Co by ale dělat neměl, je předpovídat budoucí vývoje pouze na základě těchto dat. Z minulých dat soudit na budoucí vývoj zkrátka nejde. Minulý vývoj nijak nepodmiňuje budoucí vývoj.

Nikdy Vám nikdo nedá stoprocentní záruku, že se ceny akcií budou vyvíjet takovým “či makovým” směrem. 

A pokud dá, měla by se Vám v hlavě rozsvítit červená kontrolka. 

Budoucnost vědět nemůžeme, proto zbývá ta pragmatické víra, kterou jsme popsali ve 4 bodech výše. 

Především věříme v pokrok. Věříme v touhu lidí být stále lepší. Ta zajišťuje ten rostoucí trend.

Většina lidí, která investuje na finančním trhu, je neúspěšná. jedná se o 98 % lidí, kteří na finančním trhu investují. Proč? Protože zastává spekulantský pohled na investování do finančních aktiv.

Dělají rozhodnutí na základě toho, co si oni (nebo i někdo jiný) myslí o budoucím vývoji. Rozhodnutí na vratkém znalostním základu aktuální situace.

Pouze 2% menšina je úspěšná, protože se rozhoduje podle toho, co oni (nebo někdo jiný) o aktuální situaci ví. 

 

Máme jeden návrh.

 

Podívejte se sami na vlastní oči, jak jsme zhodnocovali peníze s dvěma našimi klientkami.

Popisujeme 2 případy, kdy se nám díky konzervativnímu přístupu podařilo zhodnotit jejich portfolia a to i v dost komplikované době, pokud to nazveme lehce. Však se podívejte zde a zde.

Dejte nám pak vědět, co si o takovém zhodnocení myslíte.

Krize, nekrize. Všechno jde. 

Musíte mít správný přístup a informace.

 

O konzervativním zhodnocování a budování majetku bychom Vám mohli prozradit více. 

Co prozradit?! Mohli bychom Vám o něm vyprávět. Máme bohaté zkušenosti s našimi vlastními portfolii a portfolii našich klientů.

Navíc teď připravujeme nový příběh našeho klienta v obdobné formě jako ve videích výše z roku 2022.

Můžete se tak těšit a pak i podívat na aktuální příběh.

Ale jako u množství skvělých věcí je dívání málo. Lepší je si to vyzkoušet na vlastní kůži. 

Můžeme si domluvit nezávaznou konzultaci (online či offline), kde bychom Vám o našem konzervativním zhodnocování mohli říci více.

Napište nám email na adresu jaroslav@financnikancelar.cz a do předmětu uveďte „KONZULTACE ZHODNOCENÍ„. Uveďte Vaše časové možnosti a domluvíme se na konzultaci.

 

Mějte skvělý a úspěšný den!

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru