Proč je nyní taková inflace?

Současná inflace, jinak řečeno “obyčejná drahota”, je vlastně takovým konečným projevem celé řady faktorů. Tyto faktory můžeme dle ekonomické terminologie označit za inflační tlaky. Některé z těch tlaků začaly působit již pár let nazpět.

 

Udržet nebo utratit

V posledních 13ti letech se zde nedělalo vlastně nic jiného, než že se tiskly další a další peníze, tzv. kvantitativní uvolňování. Což samo o sobě nemá na inflaci takový vliv. Inflaci podnítilo až následné nakládání s těmito “novými” penězi. Spotřebitelé a firmy měli totiž jen 2 možnosti – peníze si nechat a udržet je, nebo je utratit. Hádejte, co se stalo?

Většina lidí a firem nově získané peníze utratila. Extrémní utrácení tak nastartovalo poptávkovou inflaci. Naplno se však inflační tlaky v české ekonomice projevily až teď. Nutno podotknout, že právě v ten nejnevhodnější čas, kdy se k nim nevybíravě připojily další. Jaké jsou další faktory, které ovlivnily růst inflace v ČR?

Situace na trhu práce

Takovým dlouhodobým inflačním tlakem je v ČR situace na trhu práce. České míra nezaměstnanosti je již řadu let nejnižší v Evropě. Z určitého pohledu jsme se mohli plácat po ramenou, jak česká ekonomika šlape a je tolik práce, že nepracuje jen opravdu ten, kdo pracovat nechce. Nicméně právě nedostatek obav, že by pracovník mohl přijít o zaměstnání, a tedy i o příjem, vedl právě k toleranci občanů k růstu spotřebitelských cen. Na zaměstnavatele byl navíc stále vyvíjen tlak růstu mzdových nákladů, který se pak promítal do zdražování vybraných produktů a služeb.

 

Covid-19

Regulační opatření vlády během covidu jen přilily olej do ohně. Když lidé nemohli pracovat a zůstávali doma za určitý podíl mzdy, byť se reálně nevyrábělo, o to více se pak nutně musely zvedat ceny výrobků a služeb, aby zaměstnavatelé či firmy náklady na mzdy vyrovnaly. Navíc na ČR začaly doléhat i globální dopady covidové pandemie v podobě vyšších cen materiálů a dopravy, které se opět plíživě promítaly do spotřebitelských cen.

Realitní trh

Ceny nemovitostí v posledním roce vylétly někde až o čtvrtinu výše. Byť by samotné zdražení mohlo přispívat k ochlazení poptávky, Češi se od koupě nemovitostí odradit nenechali a až hystericky je nakupovali dále. Viděli v růstu cen příležitost, jak si vytvořit “jasnou investici” do budoucna. Cena nemovitostí přece bude stále jen růst, ne?! Nicméně právě nákupy nemovitostí na hypotéku v kombinaci s nízkou skepsí ohledně příjmu domácností vedly v minulém roce k rekordním objemům podepsaných hypoték. Neříkáme, že nákup nemovitostí je špatný, to vůbec ne. Nicméně nákup investičních nemovitostí na hypotéku je v mnoha případech pouze důkaz nízké finanční gramotnosti. Abychom to dovysvětlili – nízká finanční gramotnost v tomto případě spočívá v neschopnosti lidí zhodnotit peníze jinak než jen nákupem nemovitosti. Taková, pro Čechy typická, posedlost vlastnickým bydlením už získala své označení “realitní fetiš”. Jakoby Češi neznali jinou cestu, jak poslat peníze vydělávat. Sázka na jednu kartu, resp. na jeden dům, se ale nemusí vždy vyplatit.

Aktuální dění ve světě

Mnozí analytici označují válku na Ukrajině a energetickou krizi až za jakési dovršení “díla zkázy” české pádivé inflace. Dražší ropa a zemní plyn, který k nám proudí z východu, se promítají do spotřebitelských cen velmi prudce již od podzimu 2021. Ani další komodity nezaostávají, například pšenice. Takové takzvané “cenové šoky” působí jen na zrychlování inflace.

 

Mentalita utrácení

Doba relativního blahobytu posledních let nastartovala u obyvatel ČR velmi spotřebitelské chování. Lidé měli peněz dostatek a naučili se je také velmi efektivně utrácet. Tím pádem rostla také poptávka po zboží či službách a firmy na tuto poptávku reagovaly zdražováním svého zboží. Nabídka totiž nedokázala vyrovnat poptávku. Taková poptávková inflace pomalu doutnala, dokud se k ní nepřipojily globální inflační tlaky. V ten moment se rozhořela naplno.

I pandemie covidu přispěla svým dílem. V době regulačních opatření, kdy jsme pomalu nikam nemohli jezdit nebo cestovat, jsme si velmi rychle zvykli nakupovat online. A ve velkém. E-commerce v posledních 2 letech slavilo největší tržby v historii.

Jak inflaci čelit?

Snížit globální inflační tlaky je pro nás nemožný úkol. Musíme tedy začít především sami u sebe. Pro “spotřební chování” již nadále není místo. Dokud nesnížíme svoji spotřebu a poptávka nezačne klesat, inflace klesat také nezačne. My doporučujeme snížit spotřebu minimálně o 10 %, ideálně o 15 – 20 %. A ušetřené peníze odkládat nejlépe v investicích do podílových fondů, byť takový finanční nástroj svými výnosy 17% inflaci zcela neporazí. Pouze její aktuální dopady zmírní. Zkrátka doporučujeme – vědomě se starejte o svoje hospodaření. Sledujte své příjmy a výdaje, zdržte se velkých finančních rozhodnutí, odkládejte maximum peněz na horší časy a plánujte své finance. To je totiž LÉK na inflaci.

Tento lék je součástí našeho komplexního know how vědomého hospodaření, díky kterému můžete současné pádivé inflaci čelit.

Můžeme si domluvit nezávaznou konzultaci (online či offline), kde bychom společně zhodnotili aktuální kondici Vašeho hospodaření, a zjistili, jak dobře se Vám daří inflaci zvládat.

 

Napište nám email na adresu jaroslav@financnikancelarjb.cz a do předmětu uveďte „KONZULTACE INFLACE„. Pak se domluvíme na konzultaci podle Vašich časových možností.

Mějte skvělý a úspěšný den!

 

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru