Jaké jsou následky inflace?

Málokdo si ještě 3 roky nazpátek troufl odhadovat, že bude v ČR inflace na tak vysoké úrovni, jako je právě dnes. Žili jsme v době blahobytu. Ekonomika šlapala, HDP rostl a my jsme žili pomalu v nekonečném optimismu, že tahle jízda směrem vzhůru bude trvat až navěky. Jenže pak přišlo první vystřízlivění.

Odstartoval to virus

Pandemie koronaviru a s ní spojená regulační opatření. Podniky a domácnosti už si nebyly tak jisté, že ekonomická situace je natolik neochvějná. Ostatně ji pomalu ze dne na den ochromil virus, který vzešel z místa na druhé straně zeměkoule. V myslích majitelů firem i běžných spotřebitelů se rodila skepse. Možná jsme na horské dráze jeli vzhůru příliš dlouho a teď je čas na sešup dolů.

Po 2 letech covidu se příznaky rostoucí inflace začaly projevovat na počátku roku 2022. Ale poslední kapkou k prudké eskalaci inflace byl až válečný konflikt na Ukrajině. V ohrožení totiž rázem byly dodávky ropy a zemního plynu pro celou Evropu. Inflace v ten moment začala, jak se říká, pádit nahoru. A důsledkem pádivé inflace je největší zdražování za posledních 30 let.

Následky inflace

Růst cenové hladiny se odrazil nejdříve v cenách energií a pohonných hmot. A hned poté následovaly další, pro základní fungování obyvatel důležité, služby a statky. Zdražování bydlení bychom označili za nejzávažnější. Střecha nad hlavou je totiž tou nejdůležitější potřebou, kterou pro sebe člověk musí zajistit. Nájemní bydlení, ceny nemovitostí i stavební práce se zvedly v průměru o 15 %. Lidé s hypotékami, kteří nemají zafixovanou úrokovou sazbu na x let dopředu, jsou na tom ještě hůře. ČNB zvedá úrokové sazby, aby motivovala obyvatele držet peníze u sebe. Nicméně nevyhnutelným důsledkem je i zvýšení splátek lidí, kteří aktuálně splácí hypotéku. Tím se jim také významně zvyšují náklady na bydlení.

Dalším důležitým statkem, pro který musí lidé sáhnout do peněženek hlouběji, jsou základní potraviny. Prodejci v cenách potravin reflektují zvýšení cen energií a dodávek svých subdodavatelů. Zatím nestoupají ceny všech potravin plošně. Některé zdražují a některé si svou cenu zatím drží. Ale v průměru ceny vystoupají minimálně o 20 %.

Prognóza se zdražováním není zrovna růžová. Podle ekonomů bude zdražování minimálně do konce roku 2022 stále pokračovat. Nemělo by se ale jednat o tak razantní růst cen, který jsme zaznamenali v první půlce roku. Inflace však zřejmě zůstane na dvouciferné hodnotě ještě příští 2 roky.

Co to znamená pro běžné lidi?

Možná to neuslyšíte rádi, ale dlouhodobá zvýšená inflace povede k výraznému chudnutí obyvatelstva. Člověk se tedy bude mít hůře, než se má dnes. Už dnes je zhruba 12 % obyvatel ČR pod hranicí chudoby, ale očekává sem že počet těchto lidí vzroste až na 30 %. Někomu inflace přináší pokles životní úrovně již teď, ale drtivé většině inflace zatopí ještě v budoucnu. Lidé teď totiž nebudou schopní odkládat tolik peněz na pozdější časy. Nevybudují tím pádem dostatek peněz na svoji budoucí spotřebu a hlavně na nejzásadnější věc – své stáří.

Ekonomika se projevuje v cyklech a před námi je na obzoru znatelné ochlazení – recese, možná až krize. A to není jen náš smyšlený scénář. To je zkrátka scénář, který se v minulosti odehrál již mnohokrát. Lidé, firmy i stát budou muset omezit svou spotřebu a tím i poptávku. Firmy v období nízké poptávky budou propouštět své zaměstnance, nebo jim zmenší příjmy. Běžný zaměstnanec tedy vůbec nebude mít jistotu ohledně svého příjmu a práce. Kdo nebude reagovat na snížení poptávky, ten zkrachuje.

Co s tím?

Jednoduchá a příjemná odpověď bohužel neexistuje. My doporučujeme peníze zkrátka držet. Omezit spotřebu skutečně jen na ty nejdůležitější výdaje. Zdržet se velkých finančních rozhodnutí (drahé dovolené, rekonstrukce nemovitostí apod.) a skutečně peníze shromažďovat na horší časy. Nejlepší by samozřejmě bylo mít pro tuto situaci vytvořené dostatečné rezervy již teď. To je ovšem trochu ex post řešení.

Pokud člověk není připraven, je potřeba výrazně omezit spotřebu – minimálně o 10 %, ideálně o 15 – 20 %. Ušetřit se dá na topení, svícení, pohonných hmotách a dalších. Udržení našich peněz je totiž věc, kterou máme ve vlastních rukou. Ideálním tahem by také bylo začít vkládat více peněz do finančních nástrojů, které alespoň trochu zmírní dopady pádivé inflace.

V naší kanceláři jsme již jednou podobnou krizí prošly. Proto se cítíme být povolaní Vám s překonáním té současné krize, která se nevyhnutelně dříve nebo později v plné síle dostaví, pomoci.

Můžeme si domluvit nezávaznou konzultaci (online či offline), kde bychom společně zhodnotili aktuální kondici Vašeho hospodaření.

Napište nám email na adresu jaroslav@financnikancelarjb.cz a do předmětu uveďte „KONZULTACE INFLACE„. Pak se domluvíme na konzultaci podle Vašich časových možností.

Mějte skvělý a úspěšný den!

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru