Na čem se dá ušetřit?

V době, kdy množství věcí zdražilo, se určitě hodí pár tipů, jak ušetřit. 

Změna byť jen pár maličkostí dokáže ve finále udělat velký rozdíl. 

Nicméně i maličkosti vyžadují, aby se na ně člověk připravil. 

Tu přípravu bychom popsali jako správné namotivování. Lidé totiž nejsou od přírody nezodpovědní, líní nebo rozhazovační, ale špatně (nebo vůbec) namotivovaní.

A myslíme to správné namotivování zevnitř

Vnitřní motivace by se dala popsat jako:

 

Znát a chtít svoje srdcovky – cíle a potřeby směrem do budoucna. Zároveň také vědět, kdy jich chcete dosáhnout a kolik to bude stát.

 

Ke každé změně je potřeba motivace.

Člověk musí přesně vědět, proč chce tu změnu udělat.

Motivace musí pocházet z jeho touhy po změně.

Pokud to vztáhneme k tématu změn v našem finančním rozpočtu, existuje pár principů, které jsou vlastně neměnné.

A sami o sobě pomohou ušetřit lidem, kteří doteď nijak finančně neplánují.

Jsou to následující:

 

  • Nastavení limitů pro utrácení – Řeknu si, že za jídlo/oblečení/zábavu utratím jen *** Kč měsíčně. Každá položka v rozpočtu by totiž měla mít svůj limit. Limity nám udává tzv. pravidlo finančního zdraví. Dodržování určitých limitů dodá našemu hospodaření dlouhodobou udržitelnost, čili to finanční zdraví.
  • Sledování příjmů a výdajů – Vím, kolik mi má přijít každý měsíc peněz a jaké jsou mé pravidelné výdaje.
  • Oddělit od sebe pravidelné a nepravidelné výdaje – Týká se to hlavně těch větších nárazových výdajů jako např. servis auta či dovolená. Je potřeba s nimi počítat předem a vyčlenit na ně speciální “položku” ve svém plánu.
  • Plánovat budoucí výdaje – Váže se k předchozímu bodu. Pokud vím, že za nějaký čas budu platit nějaký vyšší výdaj, začnu se na něj připravovat s předstihem.
  • Dodržovat systém – Disciplína nám svým způsobem zaručí výsledky. Je asi v pořádku, že člověk občas malinko uhne ze své cesty, ale pak by se měl co nejrychleji zase vrátit zpátky. 

 

Tyto principy vědomého hospodaření a jejich dodržování Vám už sami o sobě pomohou, aby Vám každý měsíc zůstalo v peněžence více peněz. 

Není to žádná raketová věda. Našim klientům to vlastně jako mantru opakujeme stále dokola. 

Jdeme samozřejmě více do hloubky každého z principů, ale jako základ to tato pravidla dobře poslouží.

A teď k těm praktickým příkladům.

Existuje několik běžných výdajů, na kterých lze nejlépe ušetřit. 

 

Zde je několik oblastí, ve kterých můžete zvážit úspory:

  • Stravování – Vaše výdaje na jídlo mohou být jednou z největších položek v rozpočtu. Zkuste si připravovat jídlo doma, než chodit do restaurací. Obyčejné plánování a vaření vlastních jídel Vám může ušetřit tisíce.
  • Káva a nápoje – Káva a nápoje zakoupené mimo domov mohou být velkým zdrojem nákladů. Zvažte, zda si nemůžete vařit kávu doma a nosit si vlastní pití do práce.
  • Energie a domácnost – V domácnosti existuje několik způsobů, jak snížit energetické náklady. Zastavte například zbytečné používání elektrických spotřebičů, v zime vyhřívejte místnosti pouze tam, kde je to potřeba, a pečlivě sledujte své spotřebiče, abyste minimalizovali jejich provozní náklady.
  • Doprava – Pokud je to možné, zvažte veřejnou dopravu, sdílení jízdy nebo jízdu na kole místo vlastním automobilem. To Vám může ušetřit peníze na pohonných hmotách, parkování a údržbě vozidla.
  • Výdaje na zábavu – Zkuste najít alternativní způsoby zábavy, které jsou levnější nebo dokonce zdarma. Místo návštěvy kin, restaurací nebo zábavních parků se můžete zaměřit na procházky v přírodě, pikniky nebo kulturní akce ve Vašem okolí, které jsou často cenově dostupné.
  • Nákupy a slevy – Sledujte akční nabídky a slevové kupony. Porovnávejte ceny před nákupy, vyhledávejte výhodné nabídky a nakupujte v době slevových akcí.
  • Mobilní a internetové služby – Zkuste najít nejlepší nabídky mobilních tarifů a internetových připojení. Mnohdy můžete ušetřit tím, že budete vyhledávat levnější alternativy, nebo jednáte s poskytovatelem o lepších podmínkách.
  • Finanční služby – Zkontrolujte své bankovní poplatky a poplatky za kreditní karty. Možná existují levnější možnosti, které splňují vaše potřeby.
  • Služby a předplatné – Pravidelně procházejte své platby za služby a předplatné, abyste si ověřili, zda nepotřebujete některé zrušit nebo změnit na levnější variantu.

To byly jen vybrané příklady, ale určitě existuje řada dalších.

Každý máme totiž odlišnou situaci, příjem a životní potřeby.

Ve většině případů postačí, když se zaměříte na své výdaje. Už jen tím, že své hospodaření začnete sledovat a také nad ním začnete více přemýšlet, přinese výsledky.

 

Zajímá vás, jak najít vaši srdeční motivaci, abyste díky tomu byli schopni dlouhodobě odkládat minimálně 30 % ze svého měsíčního příjmu?

Chcete vědět, zda Vaše současné hospodaření splňuje kritéria finančního zdraví a je dlouhodobě udržitelné?

Vyplňte kontaktní formulář na našem webu a můžeme se na Vaši situaci podívat.

Jsme přesvědčení, že se vyplatí VĚDĚT, jestli je naše hospodaření dlouhodobě udržitelné.

Finančně zdravý může být každý.

 

Mějte skvělý a úspěšný den!

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru