5 důvodů, proč se vyplatí bydlet v nájmu

Ve finančním kontextu šla za poslední rok a půl jen málokterá věc tak, jak se říká, “do kytek” jako trh s hypotékami.

Na prudký růst inflace reagovala ČNB zvýšením základní úrokové sazby hypoték, což půjčování peněz značně prodražilo. 

Objem podepsaných hypoték šel tedy velmi rychle dolů, protože lidé na “drahé” peníze nemají.

Zůstávají tedy v nájmu, protože nemají jinou možnost. Přispívá k tomu také skutečnost, že nemovitosti i přes zpomalení růstu cen na své hodnotě stále rostou.

Novou realitou pro množství Čechů tedy nyní bude bydlení v nájmu.

Tento trend se v jeho počátku snaží zachytit Česká spořitelna. Chce totiž ve spolupráci s místními samosprávami postavit 21.000 bytů zatím výhradně v Praze. 

Pronajímány budou s 20% slevou na nájemném proti tržní úrovni v dané lokalitě a náklady na nájemné budou představovat méně než 30 procent disponibilního příjmu příjmu cílové skupiny. 

To jsou zaměstnanci v podpůrných profesí z veřejného sektoru, tedy učitelé, policisté či například zdravotní sestry.

Česká spořitelna tedy spatřuje novou příležitost v poskytování nájemního bydlení. Hypotéky pro budoucí český trh už nebudou tak zajímavé, protože si je bude moci dovolit pouze 20 % nejlépe vydělávajících Čechů

Co Vám však v bance moc ochotně neřeknou je fakt, že na svou vlastní nemovitost si můžete “ušetřit” i bez hypotéky. 

Zkusíme to tady trochu zjednodušeně popsat:

Bydlíte v nájmu + odkládáte peníze stranou -> po stejné době, co byste platili hypotéku si můžete na svůj důchod dovolit koupit vlastní nemovitost.

Čili jste schopni si pořídit vlastní nemovitost a přitom požíváte všech výhod, které bydlení v nájmu přináší, například:

  1. Flexibilita – Bydlení v nájmu umožňuje snadnou změnu bydliště, protože není nutné vlastnit nemovitost. To může být velmi výhodné pro lidi, kteří potřebují změnit své bydliště kvůli práci, studiu nebo jiným osobním důvodům.
  2. Nižší náklady na údržbu – Pronajímatelé jsou zodpovědní za údržbu nemovitosti, takže nájemci nemusí platit za opravy a údržbu.
  3. Žádné riziko s vlastnictvím – Vlastnictví nemovitosti může být finančně a emocionálně náročné a může přinést mnoho rizik, jako jsou například náklady na renovace, nebezpečí poškození majetku, náklady na daně a poplatky, nebo potřebu prodat nemovitost v nevhodný čas.
  4. Menší vstupní náklady – Nájemné obvykle vyžaduje menší investici než nákup nemovitosti. To umožňuje lidem s nižším příjmem snadnější přístup k bydlení.
  5. Snadnější získání bydlení – Pronajímatelé obvykle vyžadují menší příjem a nižší kreditový skóre, než banky při poskytování hypoték. To znamená, že lidé s menším příjmem, nebo lidé s horší kreditovou historií mohou snadněji najít bydlení v nájmu než koupit si vlastní nemovitost.

Ale v bance Vám to neřeknou. 

To je ten problém.

My se s Vámi o tom ale pobavit můžeme.

Zkusme si nezávazně zavolat a probrat možnosti, jak můžete svou vysněnou nemovitost zafinancovat i bez hypotéky.

Napište nám email jako odpověď na tento mail na info@financnikancelar.cz a zanechte nám své číslo.

Nebo vyplňte kontaktní formulář na našem webu.

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru