Co je složené úročení?

Složené úročení je matematický princip, který nám umožňuje získat více peněz z našich úspor nebo investic v budoucnosti. Když si uložíme peníze na účet nebo investujeme do nějakého produktu, obvykle nám banka nebo finanční instituce nabídne úrokovou sazbu, což je peněžní bonus za to, že jsme jí poskytli naše peníze.

Složené úročení přidává obrovskou hodnotu k našemu počátečnímu vkladu – když jsou nám vyplaceny úroky jako zhodnocení našich peněz, jsou přidány k našemu původnímu vkladu nebo investici a dále úročeny spolu s nimi. To znamená, že naše úspory nebo investice rostou rychleji, než by rostly jen díky úroku na původním vkladu. Čím déle ponecháme naše úspory na účtu nebo v investici, tím větší budou naše úroky. Tím rychleji se naše úspory nebo investice budou zvětšovat.

Tento princip se používá při výpočtu úroků na bankovních účtech, investicích a půjčkách. Můžeme využít složené úročení jak pro získání většího množství peněz, tak i pro splacení dluhů rychleji. Je důležité si však pamatovat, že existují rizika spojená s investicemi a že výsledné úroky nejsou zaručeny.

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru