Co jsou podílové fondy?

Podílové fondy jsou investičním nástrojem, který umožňuje investovat peníze do různých věcí, jako jsou například akcie, dluhopisy nebo nemovitosti. Tyto fondy fungují tak, že lidé dávají své peníze do fondu, a pak správci těchto fondů investují peníze do různých aktiv podle investičního plánu.

Pokud investujete do podílového fondu, stáváte se „podílníkem“ fondu. To znamená, že máte podíl na hodnotě fondu. Tento podíl se odvíjí od počtu podílových listů, které vlastníte. Pokud hodnota fondu roste, roste i hodnota Vašeho podílu, a naopak.

Podílové fondy mohou být spravovány aktivně, což znamená, že správci aktivně nakupují a prodávají aktiva v portfoliu na základě aktuálních podmínek trhu, nebo spravovány pasivně, což znamená, že sledují určitý index, například S&P 500, a investují do stejných aktiv jako index. Pokud se hodnota indexu zvýší, zvýší se i hodnota Vašeho podílu ve fondu.

Podílové fondy jsou považovány za relativně bezpečnější způsob investování, protože můžete diverzifikovat své portfolio a minimalizovat tak riziko vlivu jedné investice na celkový výnos.

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru