Co je bonita?

Bonita je hodnocení, které o jedinci říká, jak dobře je schopen splácet své dluhy. Pokud má někdo dobrou bonitu, znamená to, že je velmi pravděpodobné, že bude schopen platit své dluhy včas. Na druhé straně, pokud má někdo špatnou bonitu, znamená to, že je pravděpodobnější, že nebude schopen splácet své dluhy včas nebo vůbec.

Bonita se obvykle hodnotí pomocí ratingů, což jsou písmenné nebo číselné hodnocení, které uděluje ratingová agentura na základě mnoha faktorů. Tyto faktory mohou zahrnovat finanční stabilitu, historii splácení dluhů, výkonnost podniku nebo ekonomickou situaci v zemi.

Pro investory je bonita důležitá, protože jim umožňuje posoudit riziko spojené s investicí do konkrétního subjektu. Pokud má subjekt vysokou bonitu, znamená to, že je pravděpodobně méně rizikové do něj investovat. Pokud má nízkou bonitu, znamená to, že je více rizikovou investicí.

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru