Vyplatí se investovat do kryptoměn?

To je milionová otázka, na kterou teď nikdo nezná odpověď. Tedy pokud se nezeptáte vlastníků kryptosměnáren nebo kryptoměnových burz. Ti Vám dají jasnou odpověď, že kryptoměny jsou symbolem změny a budoucností finančního světa. Jenže tyto vizionářské představy jsou v mnoha případech jen takovými vzdušnými zámky, které se vznáší v oblacích. 

 

Cíl a prostředek

Pokud investujete, určitě je Vaším hlavním cílem zhodnocení peněz a budování majetku. Málokdo dobrovolně odkládá své peníze jenom pro radost. Máte tedy se svými penězi určitý záměr, kterým sledujete svůj cíl. A tím může být vysněné bydlení nebo zajištění své rodiny. To je v pořádku. Mít cíl, který Vás žene kupředu, je důležité. Co je ale neméně důležité, je volba správného prostředku, který Vás k tomu cíli dostane. Jeden prostředek může být pomalejší, ale z pohledu ztráty peněz bezpečnější. Druhý prostředek může slibovat rychlé zbohatnutí, nicméně za cenu vysokého rizika ztráty. Záleží na každém z nás, jak velké riziko je ochoten přijmout. 

 

Spekulace vs investice

To jsou dva základní přístupy, jak lze investování do kryptoměn uchopit. Bohužel mnoho lidí přistupuje ke kryptoměnám jako ke spekulaci s velmi dynamickým aktivem. Nedivíme se, protože mediální “masáž” kolem kryptoměn je opravdu silná. Typický scénář -> Kryptoměna se objeví a raketově roste na hodnotě. Člověk tak získá pocit, že když nakoupí tu určitou kryptoměnu, která je zrovna na vzestupu, a za týden (/měsíc / kvartál / půlrok) ji prodá, bude mít obrovský zisk. To je ta spekulace. Koupit ve velkém, doufat v růst, rychle prodat a mít výnos z rychlého prodeje. Jenže to není ani zdaleka bezpečný přístup. Vsadit všechno na jednu kartu, mít bezesné noci a doufat, že to vyjde. Je skutečně mnoho případů, kdy se taková spekulace svým “investorům” opravdu šeredně nevyplatila. Představte si, že máte 1.000.000 Kč. Šli byste s ním do kasína a vsadili jej na ruletě na červenou šestku?

 

Naopak investice v tom pravém slova smyslu představuje dlouhodobé držení aktiva. Člověk například zainvestuje do akcií vybraných společnosti, stává se akcionářem a dostává výnosy (dividendy) z dlouhodobého držení aktiva. Je to pomalejší přístup, nicméně mnohem bezpečnější. Takový přístup bychom doporučili lidem, kteří chtějí investovat do kryptoměn. Nebrat je jako spekulaci, ale jako investici. 

 

Investování do kryptoměn je v pořádku

Ale musíte k nim přistupovat skutečně jako k investici. Nakupte je a držte dlouhodobě. Ideálně je schovejte na hardwarovou krypto-peněženku a mějte je offline mimo internet. Nenechte se zlákat vidinou rychlého zisku. Schéma “rychlý nákup – rychlý prodej” se může šeredně nevyplatit. Kryptoměny jsou totiž velice volatilním aktivem. To znamená, že jejich cena kolísá nahoru a dolů. A nikdo Vám nezaručí, že budou dlouhodobě stále růst. Již mnoho kryptoměn raketově vystoupalo, ale poté postupně živořilo k zániku. A to stálo jejich držitele malé jmění.

 

Kolik investovat do kryptoměn

Zde bychom byli obezřetní a vytáhli známou poučku -> Investujte jen tolik, kolik jste ochotni ztratit. Jak jsme říkali, kryptoměny představují pouhou alternativu ke klasickému zhodnocování peněz nepříklad v akciích či dluhopisech. Podle nás by se nikdo neměl pouštět do jejich bezuzdného nákupu. Měly by tvořit maximálně 10 % Vašeho investičního portfolia. 

 

Nevýhody kryptoměn

Určitě by se našli znalci, kteří by nás ubili argumenty “Proč je investování do kryptoměn lepší než do akcií”. Takovou přestřelku rozpoutávat nechceme. Nemá totiž smysl. Stanovisko vášnivých “krypto-investorů” nezměníme. Chceme jen poukázat na evidentní rozdíly mezi klasickými akciemi či dluhopisy a kryptoměnami obecně. To aby si běžný člověk mohl udělat obrázek.

 

Netransparentnost – Pro někoho výhoda, pro nás jasná nevýhoda. A myslíme tím netransparentnost při tvorbě ceny. Cenu defakto vytváří pouze důvěra jejích držitelů v její hodnotu. Pokud důvěra klesá, klesá i cena. A takovou důvěrou dokáže otřást i jeden obyčejný tweet.

Volatilita – Navazuje na předchozí nevýhodu. Cena kolísá nahoru a dolů nezřídka velmi prudce. Kdo byl v jednom měsíci milionářem, další měsíc už jím být nemusí. 

Náchylnost ke kyber loupežím – Jelikož jsou kryptoměny virtuální, přitahují pozornost virtuálních zločinců. Systémy, ve kterých jsou kryptoměny uchované, jsou z pohledu bezpečnosti na vynalézavé hackry krátké. Pro hackery tak není problém systémy prolomit a kryptoměny beze stopy odcizit. Jako se tomu stalo například 23. března letošního roku, kdy hackeři ukradli z blockchainového projektu Ronin kryptoměny za více než 600 milionů dolarů.

Krátká časová řada – K tomuto bodu by stačilo uvést jen jediné -> Nejznámější představitel kryptoměn, Bitcoin, vznikl v roce 2009. Neodpustíme si srovnání. Například první akciová společnost vznikla v roce 1602 v Nizozemí. 

 

Nebudeme popírat, že svět kryptoměn je zajímavý. Jaká ale bude jeho budoucnost, to je nejasné. Pokud by se někdo rozhodl své peníze zhodnocovat skrze kryptoměny, doporučujeme, aby se k nim choval skutečně jako k investici a ne jako ke spekulaci. Investovat a držet kryptoměnu jen v takovém rozsahu, který neohrozí Váš majetek a Vaše hospodaření. 

Pro obchod s kryptoměnami je bohužel typická chamtivost a vidina velkých zisků za krátký čas. Podle nás je to ale až příliš velké riziko ztráty peněz. My se vydáváme sice pomalejší, nicméně bezesporu bezpečnější, cestou. 

I Warren Buffett se nechal slyšet: „Velkou chybou je snažit se zbohatnout rychle. Je velmi jednoduché přijít k majetku pomalu, ale velice těžké je rychle zbohatnout.”

S klienty investujeme po malých částkách a budujeme s nimi jejich bohatství postupně. Nemusí dnem i nocí trnout, jestli se náhodou cena jejich “investic” nepropadla ze dne na den o 10 %. To se našim klientům skutečně nestává. 

My chceme, aby zhodnocování peněz našim klientům život pouze ulehčovalo a vnášelo do něj klid.

Když máte investování a hospodaření pod kontrolou..

Když se připravujete na své budoucí cíle..

Když bojujete proti zdražování..

Když máte za sebou zázemí silné společnosti..

To je moment, kdy můžete své starosti a stres z financí hodit za hlavu.

Můžete si o naší práci koneckonců přečíst. Napsali jsme o ní ebook Spolupráce s naší finanční kanceláří.

 

Nebo si můžeme domluvit nezávaznou konzultaci (online či offline), kde bychom společně zhodnotili aktuální kondici Vašeho hospodaření a třeba přišli na způsob, jak ji vylepšit a posunout na vyšší úroveň. 

Napište nám email na adresu jaroslav@financnikancelarjb.cz a do předmětu uveďte „KONZULTACE HOSPODAŘENÍ“. Pak se domluvíme na konzultaci podle Vašich časových možností.

Mějte skvělý a úspěšný den!

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru