Jak vypadá budoucnost české ekonomiky?

Máme rádi, když někdo důvěryhodný dělá fundované prognózy. 

A ještě raději máme, když jsou ty fundované prognózy celkem optimistické.

Co si budeme namlouvat, prostoru pro růst vzhůru máme opravdu hodně.

V pár stručných bodech jsme shrnuli výhled České bankovní asociace na budoucí vývoj nejdůležitějších ekonomických ukazatelů. 

 

Inflace

Pro letošní rok se očekává její stagnace, kdy by měla průměrná inflace klesnout na 11 %. V následujícím roce se očekává snížení inflace na méně než 3 %. Jak pravděpodobný tento výhled je, uvidíme v příštích měsících.

 

Rizika a výzvy

Přestože jsou předpovědi zmíněné výše celkem optimistické, existuje několik rizik, která mohou ovlivnit plánovaný ekonomický vývoj. Německá ekonomika zpomaluje, což by mohlo mít negativní dopad i na tuzemský průmysl. Obnovení ekonomické aktivity v Číně je rovněž pomalejší než se očekávalo, což přináší další rizika.

 

Stagnace a následný růst

Očekává se, že letos bude česká ekonomika stále ve stavu stagnace s minimálním růstem. Nicméně pro příští rok je plánován návrat k růstu s očekávaným růstem o 2,3 %.

 

Spotřebitelská poptávka a mzdový růst

Jedním z hlavních rizik pro ekonomiku je utlumená spotřebitelská poptávka. Avšak ČBA očekává, že růst mezd může pomoci tuto poptávku oživit. Očekává se růst mezd o 9 % letošní rok a necelých 7 % příští rok.

 

Trh práce a inflace

Nezaměstnanost se pravděpodobně letos udrží kolem 3,7 % a příští rok by měla klesnout o jednu desetinu. Inflace by měla také klesat (viz výše). Můžeme tedy říci, že riziko stagflace české ekonomiky je již velmi malé. 

 

Deficit veřejných financí

Prognóza také zahrnuje odhad deficitu veřejných financí. Tento deficit by se měl letos pohybovat kolem 4 % a příští rok by mohl klesnout dokonce pod 3 %. Konsolidační balíček české vlády taktéž pomůže. 

 

Úvěrový trh

Na úvěrovém trhu je zaznamenán pokles nových hypoték o 56 %, zatímco spotřebitelské úvěry mírně rostly o 2,5 %. Tento vývoj je ovlivněn úrokovými sazbami a specifickými charakteristikami jednotlivých druhů úvěrů. S klesající základní úrokovou sazbou bude opět mírně růst počet nově sjednaných hypoték. Na stav z roku 2020/21 se ale zřejmě v příštích letech nedostane. 

 

Držme si palce, ať ony optimistické plány vyjdou. 

Přáli bychom si, aby si lidé, kteří byli nevybíravou ekonomickou situací nejvíce “zasaženi”, mohli po několika krušných kvartálech opět oddechnout. 

Nicméně, říkáme to pořád v mírných obměnách..

Kdo je připraven, není překvapen. 

Myslíme si, že kdo dobře ovládá vědomé hospodaření, je natolik finančně připravený, že jej zaskočí pouze máloco. 

Jak dlouho se musí člověk připravovat, aby měl dostatečnou finanční rezervu?

Napište nám email jako odpověď na tento mail info@financnikancelar.cz a zanechte nám své číslo.

Můžeme si o tom společně promluvit.

Nebo vyplňte kontaktní formulář na našem webu.

 

Mějte skvělý a úspěšný den!

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru