Jak nejlépe zhodnotit své peníze?

To je další otázka za milion. A lidé, možná i právě vy, na ni hledají odpověď. Už dávno jsou pryč doby, kdy se vyplatilo zhodnocovat své peníze v penzijním připojištění. Úroky na spořících účtech jsou spíše k pousmání. Jedinou možností, jak efektivně zhodnocovat peníze, je investování. Právě teď, kdy inflace “vypádila” vzhůru, je to jediný způsob pro většinu lidí, jak můžete své peníze a úspory chránit před pomalou ztrátou jejich hodnoty.

 

Co je to investice?

Někdo si termín investice stále špatně vykládá. Kdybychom zabrousili do ekonomických učebnic, našli bychom řadu definic. Jednou z nich může být například tato:

 

“Investice je odkládání části příjmů do kapitálu, který nepřináší okamžitý prospěch, ale umožní zvýšení produkce výnosu v budoucnosti.”

Jinými slovy – dobrovolně si “utrhneme” od vlastních úst na pozdější časy. A to nepohodlí způsobené odříkáním nám pak ta investice kompenzuje výnosem v budoucnosti.

 

Mnohokrát si lidé investici vysvětlují jen jako vynaložení velké sumy peněz. Koupě nemovitosti, ve které pak budu bydlet = investice. Koupě nového auta, ve kterém budu jezdit = investice. Koupě nového počítače, na kterém pak budu pracovat = investice.

 

3 x špatně

 

Ani v jednom případě takové vynaložení peněz není skutečná investice. 

Problém je v tom, že ani jedna z těch 3 zmíněných věcí nám sama od sebe nepřinese peníze zpět do peněženky. Ty 3 věci jsou naopak ryzí finanční pasiva, která nám peníze z peněženky pouze berou. Podrobněji to vysvětlujeme ve videu Aktiva vs Pasiva našeho projektu Peníze v cajku

Naopak finanční aktivum je něco, co nám vydělává peníze, bez našeho přičinění.

 

Jaká jsou nejlepší finanční aktiva?

Podle nás existují 3 hlavní a dlouhodobě udržitelná finanční aktiva, která nám zvládnou dlouhodobě přinášet peníze.

Prvním je vlastní byznys (úspěšná firma). Pokud založíte společnost, do níž dosadíte zaměstnance a řídící pracovníky, kteří se Vám o ni budou starat, a firma Vám generuje pravidelný zisk, vyrobili jste si vlastní finanční aktivum. Můžete být 10 měsíců v roce na dovolené, nicméně zaměstnanci a manažeři budou stále pracovat a vydělávat Vám peníze.

Druhým je investiční nemovitost. Jinými slovy nemovitost, kterou dále pronajímáte. Nájem, samozřejmě po odečtení zákonných odvodů, je Vaším ziskem.

Třetím aktivem je koupě akcií či dluhopisů na finančním trhu. A je to ve finále nejdosažitelnějším finančním aktivem ze všech tří zmíněných, díky kterému budete nejsnáze budovat svůj majetek. Z držení totiž akcií dostáváte pravidelný výnos, dividendu; z držení dluhopisů dostáváte kupón. A tyto pravidelné výnosy představují zisk stejně jako u úspěšné firmy nebo investiční nemovitosti.

 

Proč je to nejdosažitelnější aktivum?

Protože založení úspěšné firmy chce čas, velký počáteční kapitál a notnou dávku úsilí. Stejně tak jako pořízení investiční nemovitosti. Ta vyžaduje obrovský počáteční kapitál a pravidelné výdaje za rekonstrukce.

Investice do akcií a dluhopisů jsou na tom jinak. Akcie a dluhopisy můžete po malých částkách, dle svých možností, pravidelně nakupovat a pomalu si tak stavět svůj stroj na peníze. Můžete s tím začít hned. Nemusíte mít takřka žádný počáteční kapitál. 

 

“Nejlepší investicí je přece moje nemovitost!”

To je v České republice věčné téma – nutnost vlastnického bydlení. Bezmála 80 % lidí bydlí buď ve své nemovitosti, nebo si tu nemovitost splácí hypotékou. Pouze 20 % lidí bydlí v nájmu. Tento poměr v prostředí EU naprosto vyčnívá. V jiných (a nutno podotknout, že vyspělejších) zemích v Evropě se poměr vlastního a nájemního bydlení za poslední roky ustálil na hodnotých 50 % ku 50 %. 

Češi chápou vlastní nemovitost jako aktivum, které se časem bude pouze zhodnocovat. Jenže pokud splácíme hypotéku nemovitosti, ve které bydlíme, je to stále ryzí finanční pasivum. Tady záleží na 2 úhled pohledu, kterými se na nemovitost díváte. Buď se na ni díváte účetním pohledem, nebo finančním pohledem. 

Z účetního pohledu je nemovitost skutečně investice. Je to velká a nákladná věc, za kterou jste museli vydat velkou sumu peněz. Je to Váš majetek, bydlíte v ní a tím pádem si nikde nepronajímáte jiné bydlení. Jenže finanční pohled vidí celou situaci jinak a ptá se: “Pokud je to investice, kolik ti ta nemovitost vydělá, když v ní bydlíš?”. Nemovitost je ryzí finanční pasivum. Pokud jste ji nakoupili na hypotéku, musíte ji platit. Občas provádíte dílčí opravy a rekonstrukce. To vše Vám peníze z kapes bere.

Finanční pohled na investice je ten zodpovědnější, protože nám dává odpověď na otázku -> Bere ti to peníze z kapsy, nebo ti to peníze do kapsy vrací? Mít přehled o vlastních finančních aktivech a pasivech je zcela zásadní pro správné hospodaření. 

 

Proč je investování do akcií a dluhopisů nejbezpečnější?

Odpověď je jednoduchá. Protože pracuje v dlouhodobém období. Výnosy (dividendy a kupóny) dostáváte z jejich dlouhodobého držení. A platí to i dnes v současné turbulentní ekonomické situaci.

Když se na výnosy či makroekonomické ukazatele podíváte krátkodobým pohledem, uvidíte samé propady a zhoršení. Uvedeme příklady:

Nyní je inflace něco kolem 17 %. Akcie se za poslední půlrok propadly o 20 %. Průměrné hypoteční sazby se vyšplhaly na 6 %. Výnos ze zlata se propadl o 3 %. To je samozřejmě negativní a pouze to zvyšuje skepsi ohledně investování do čehokoli. Proč investovat, když se hodnoty pouze propadají?!

Proč? Protože všechny tyhle ukazatele a nástroje pracují dlouhodobě. Z dlouhodobého pohledu (za posledních 70 – 80 let) situace vypadá naprosto odlišně:

Průměrná inflace se pohybuje okolo 3 %. Akcie vynáší 8 – 12 %. Průměrný hypoteční úrok osciluje mezi 3 – 4 %. Zlato si svoji hodnotu drží a nepropadá se.

To je ten rozdíl mezi krátkodobým spekulativním pohledem a dlouhodobým investorským pohledem. Co dává z pohledu investování větší smysl? Dívat se na investování klíčovou dírkou posledních měsíců, nebo se dívat na tendence za minulá desetiletí a vidět tak dlouhodobý vývoj?

Samostatnou kapitolou zůstává “investování” do mladého a velmi dynamického aktiva – kryptoměn. To je opět velmi diskutované téma. Kryptoměny nemají to historickou časovou řadu, ze které by šlo usuzovat na jejich budoucí hodnotu a vývoj. Napsali jsme proto o investování do kryptoměn blogový článek, který by Vás mohl zajímat.

 

Jak investovat bezpečně?

Rozkládat riziko! Jinudy cesta nevede. V investování totiž zřejmě nemůžeme mluvit o absolutní bezrizikovosti. Vždy jdete se svou kůží, respektive se svými penězi na trh, a může se stát, že Vaše investice půjdou se svou hodnotou dolů. Můžete ale riziko ztráty snížit na minimum, když nebudete investovat všechno na jednu kartu. Také nejdete do kasína a nevsadíte celou svou výplatu na ruletě na černou třináctku. 

Na finančním trhu se riziko dekoncentruje rozložením investic do většího množství fondů. Nabídka fondů je totiž obrovská a množství korporací, do kterých můžete investovat, zrovna tak. Čím více diverzifikujete své portfolio, tím menší riziko podstupujete. Opět nenakoupíte za všechny své peníze akcie jen jedné společnosti.

Stejné je to i v případě, kdy “investujete” do své nemovitosti. Sázíte všechny peníze na jednu kartu, na jednu nemovitost. Kdyby se z nějakého důvodu stala lokalita, ve které nemovitost stojí, neobyvatelnou, její cena by šla prudce ke dnu. A v takovém případě je po investici.

Rozklad rizika a dlouhodobý pohled na investice, to jsou znaky konzervativního přístupu, který razíme v naší kanceláři.

A že v té době byla na finančním trhu slušná polízanice, to ani nemusíme připomínat.

 

Nebo si můžeme domluvit nezávaznou konzultaci (online či offline), kde bychom přišli na způsob, jak zhodnocovat peníze a budovat majetek v rámci Vašich možností.

Věříme, že se chcete mít ve svém životě dobře.

Věříme, že chcete dlouhodobě porážet inflaci a bezpečně a bez stresu zvětšovat tu hromádku vlastního bohatství. 

Je to možná pomalejší cesta, ale vede k cíli. 

Investovat se dá opravdu zajímavým způsobem.

Napište nám email na adresu jaroslav@financnikancelarjb.cz a do předmětu uveďte „KONZULTACE INVESTICE„. Pak se domluvíme na konzultaci podle Vašich časových možností.

Mějte skvělý a úspěšný den!

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru