Inflace životního stylu

Termín inflace už je velmi dobře známý. Dokonce jsme už blogový příspěvek na téma inflace a proč je na tak vysoké úrovni psali. Asi se nemusíme opakovat s makroekonomickou definicí. Postačí, když řekneme, že inflace přináší růst cen zboží a služeb. Platíme najednou více peněz za věci, které dříve stáli méně. Pojem inflace se ale dá vztáhnout nejen na zboží a služby, které si kupujeme, ale i na náš přístup k penězům obecně. Mohli bychom to nazvat jako inflace životního stylu.

 

Co je ale inflace životního stylu?

Jednoduchou a všeshrnující definici bychom hledali jen těžko. My bychom to vysvětlili jako:

“RŮST NÁKLADŮ NA NÁŠ ŽIVOTNÍ STYL”

To je obtížně uchopitelná věta, proto to trochu rozvedeme. Představte si situaci, kdy po finanční stránce vedete skromný život. Máte dostatek peněz na střechu nad hlavou, na jídlo, na provoz ojetého auta, občas i na zábavu a dovolenou. Zvládáte i odpovědně odkládat, řekněme, 5.000 Kč každý měsíc na pozdější časy. Váš život není žádný luxus, ale přežít se to nechá. Někdy si sami sobě před spaním říkáte, že jste od života chtěli víc.

 

Najednou přijde zvrat.

V práci Vám zvednou trojnásobně mzdu. Jen tak. Množství práce Vám zůstalo stejné, nikdo po Vás nechce odpracovat více hodin, ale prostě dostáváte mnohem více peněz. 

To je přece skvělé. Je to změna k lepšímu. Váš život se teď otočí, říkáte si. 

 

Takže co uděláte?

Přece konečně vpustíte do svého života více štěstí. Proto si každý měsíc uděláte radost, hýčkáte se, koupíte si něco pěkného. K čertu s ojetým autem. Koupíte si nové na leasing. K čertu s malým bytem. Vezmete si hypotéku na dům. Konečně máte to, co jste chtěli. Jste v euforii. 

A tak to jde měsíc za měsícem. Zahrnujete se pohodlím a luxusem.

Když ale nový stav trvá půl roku, euforie už trochu opadá. Nové auto je sice fajn, ale vídáte jezdit kolem větší a silnější sporťáky, než máte vy. Velký dům je super, ale schází Vám pracovna s okny na východ, o které jste vždy snili. Drahé oblečení, které jste si pořídili, už na Vás všichni viděli, je na čase pořídit si nové. A tak dále..

 

Co se to stalo?

Adaptovali jste se na novou úroveň pohodlí. To se stalo. Zvýšili jste si životní standard. To se přece tak dělává, že? Když má člověk více peněz, může přece s klidem více utrácet a koupit si tak více štěstí do svého života. Krátkodobě to funguje. Dlouhodobě vůbec. 

Inflaci životního stylu bychom tedy mohli chápat jako neustálé zvyšování svých nákladů na život. První věc, kterou při získání většího množství peněz uděláme je, že jejich velkou část běžíme utratit. A v nejhorším možném případě navíc za finanční pasiva

Zvyšujeme si úroveň pohodlí, kupujeme si dost často drahé věci, které ani nepotřebujeme, s tím, že pak budeme šťastnější. Utrácíme někdy tak moc, že nám ze slušné výplaty mnohdy nezbyde ani halíř. V lepším případě zvládneme odložit právě těch 5.000 Kč, které jsme zvládli odložit i s o poznání nižším příjmem. 

 

Co nám inflace životního stylu přinese?

Krátkodobě určitě dopaminové poblouznění. Pokaždé, když si koupíme nějakou pěknou věc, se nám do krve vyplavuje tento hormon odměny a my se cítíme šťastní. Postupně si však na tyto dopaminové injekce vypěstujeme toleranci a co nám dělalo dříve radost, už je pro nás všední. Musíme utrácet víc a větší částky, abychom byli zase šťastní. A tak pořád dokola. Jako křečci v běhacím kolečku. Ve finále zjistíme, že materiální věci nás ve finále nepřiblíží ke štěstí ani o píď.

 

Co s tím dělat?

Vyvarujte se přehnanému utrácení. Neříkáme, abyste neutráceli vůbec nic a celou dobu jen škudlili. To Vás také život bavit nebude. Spíš doporučujeme následující:

  • Sledujte své hospodaření, i když máte peněz nazbyt
  • Dodržujte pravidlo finančního zdraví 10-20-30-40
  • Mějte limity
  • Držte na uzdě svá pasiva
  • Odkládejte si peníze na pozdější časy
  • Přemýšlejte o svých finančních cílech a plánujte

A ještě jednou zopakujeme. Snažte se opravdu důsledně dodržovat pravidlo finančního zdraví 10-20-30-40. Pokud nevíte, co to pravidlo znamená, pomůže Vám toto video našeho projektu Peníze v cajku.

 

Proč odkládat, když teď mám dost?

Proč? Protože není nikde psáno, že tak vysoký příjem budete mít i za rok. Nikde nemáte záruku, že si stále budete moci dovolit stejnou životní úroveň až do smrti.

Podle nás jsou z hlediska odpovědného hospodaření důležité především:

  • Mít dostatečně vysokou finanční rezervu
  • Mít dostatek peněz na stáří

S obojím Vám můžeme pomoci.

Podle nás je totiž jedna věc daleko důležitější než všechny materiální statky dohromady.

 

A to je zkrátka klid.

 

To je ten pocit, kdy nemáte stres z nedostatku. To je ten pocit bezpečí, kdy víte, že máte tolik  peněz, abyste jimi vyřešili nenadále výdaje a krátkodobé výpadky příjmu.

Radost z drahého oblečení nebo telefonu rychle bledne. Pocit ze silného zajištění našich životních potřeb nikoli.

 

Mimochodem

Tleskáme marketérům obchodních center a známých značek. Povedlo se jim opravdu deformovat obecný pohled na přítomný život. Žít tady a teď dokázali v našich hlavách zaměnit za utrácej tady a teď. Kdo neutrácí, zřejmě ani nežije. Ale o tom třeba v nějakém příštím emailu.

Takhle o inflaci životního stylu přemýšlíme my.

Zkuste se zamyslet a zhodnotit, jak moc utrácíte, a především, jak se cítíte od utrácení za týden.

Troufáme si říct, že máme opravdu velké zkušenosti s prací s klienty, kteří přehnaně utráceli.  

S každým jsme však dokázali jeho hospodaření oprostit od přehnaného utrácení a z dlouhodobého hlediska žádný z klientů změn, které v jeho hospodaření nastaly, nelituje. 

Naopak.

Nabízíme to i Vám. 

Ten klid a bezpečí pramenící ze správného finančního plánování a chování.

Napište nám email na adresu jaroslav@financnikancelar.cz a do předmětu uveďte „KONZULTACE INFLACE ŽIVOTNÍHO STYLU„. Pak se domluvíme na konzultaci podle Vašich časových možností.

Mějte skvělý a úspěšný den!

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru