Co jsou akcie?

Akcie jsou něco jako kousky papíru, které představují malou část vlastnictví ve společnosti. Pokud si nějaké akcie koupíte, stanete se minoritním „vlastníkem“ této společnosti a máte nárok na podíl z jejího zisku. Když se společnost daří a její hodnota roste, cena jejích akcií také stoupá, takže když svoje akcie prodáte, můžete na tom vydělat. Na druhou stranu, pokud společnost má špatné hospodářské výsledky, může cena akcií klesat. Pokud své akcie v takové době prodáte, můžete naopak prodělat.

Dalším způsobem, jak můžete na akciích vydělat, je prostřednictvím výplaty dividend. Když společnost, do které jste investovali, zaznamená dobrý výsledek, zpravidla část zisku vyplatí svým akcionářům. To může být v hotovosti nebo v podobě dalších akcií.

Je ale důležité si uvědomit, že investice do akcií není zaručený způsob, jak vydělat peníze. Cena akcií může rychle stoupat i klesat v závislosti na různých faktorech, jako jsou hospodářské podmínky, výkonnost společnosti nebo politické události. Proto je důležité být opatrný a provést si dostatečný výzkum předtím, než investujete své peníze.

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru