Co je likvidita?

Likvidita znamená, jak snadno může být něco prodáno za hotovost. Například pokud chcete prodat svůj starý mobilní telefon a bude snadné jej prodat a získat z něj peníze, jedná se tak o likvidní produkt. Naopak pokud by bylo složité najít kupce, je to málo likvidní produkt.

V oblasti financí se tento pojem používá pro určení toho, jak snadno a rychle lze prodat finanční nástroj, jako jsou akcie, dluhopisy nebo komodity, a získat z nich peníze. Některé finanční nástroje jsou velmi snadno prodejné, tedy mají vysokou likviditu. Můžete je kdykoli prodat a získat zpět své peníze. Naopak některé finanční nástroje jsou obtížně prodejné, tedy mají nízkou likviditu, a může trvat dlouho, než je prodáte za správnou cenu.

Likvidita je důležitá pro investory a obchodníky, kteří chtějí snadno nakupovat a prodávat různé investice. Pokud máte investice s vysokou likviditou, můžete je snadno a rychle prodat, když potřebujete peníze, například kvůli nečekaným výdajům. Naopak, pokud máte investice s nízkou likviditou, může to s jejich prodejem být složité. Proto se často investuje do nástrojů s vysokou likviditou, aby bylo snadnější a rychlejší investice prodat, když je to potřeba.

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru