Bydlení v Česku: Trendy a možnosti 2023

Pro nás je téma bydlení stále velmi aktuální, protože se takřka každý týden setkávám s klienty, kteří by rádi “šli do vlastního”, ale neví, jestli na to mají. 

Zkusíme se ponořit do změn v státní podpoře pro mladé páry -> zjistit, jak to vypadá s úvěry na vlastní bydlení, a prozkoumat nový směr v podobě programu „Nájemní bydlení“.

Jak lidé aktuálně financují své bydlení?

 

Státní podpora při pořízení prvního bydlení

Zpětně do minulého roku jsme si mohli vzpomenout na časy, kdy mladé páry mohly s nadějí žádat o státní podporu ve formě zvýhodněných úvěrů na nákup svého prvního bydlení.

Státní fond podpory investic (SFPI) nabízel zvýhodněné úvěry na nákup rodinných domů a bytů.

Překvapením pro mnohé bylo, že zájem byl natolik velký, že fond musel již v dubnu minulého roku přestat přijímat nové žádosti.

Od té doby se však situace změnila.

Aktuálně státní program nezajišťuje žádné úvěry pro mladé rodiny a hledání vlastního bydlení se tak stalo ještě větší výzvou.

 

Nájemní bydlení jako nová cesta

V reakci na zvýšenou poptávku a nedostatek dostupného bydlení se SFPI rozhodl zaměřit na nový směr.

Nový program nazvaný „Nájemní bydlení“ má za úkol podpořit výstavbu nájemních bytů, což může představovat ulehčení pro mladé, seniory a rodiny s dětmi, kteří hledají cenově dostupné bydlení.

Fond má v tomto programu k dispozici zatím 800 milionů korun a plánuje do roku 2025 investovat celkem tři miliardy korun do výstavby nových nájemních bytů.

Lidé hledající levné a dostupné bydlení si oddechnou. 

Tato snaha má potenciál změnit dynamiku trhu s bydlením a přinést úlevu těm, kteří se snaží najít především cenově dostupné bydlení.

 

Trendy na trhu s bydlením – Vlastnictví a Hypotéky

Podle nedávného průzkumu provedeného Českou bankovní asociací je vlastnictví nemovitosti nadále silným trendem.

Více než dvě třetiny Čechů vlastní své vlastní bydlení -> 37 % lidí žije v domech a 28 % v bytech.

Pokud jde o financování vlastního bydlení, většina lidí stále sahá po hypotéce, zatímco každý čtvrtý člověk použil své vlastní úspory.

Přibližně pětina Čechů zvažuje financování bydlení pomocí hypotéky, ale někteří se rozhodli své plány přehodnotit vzhledem k ekonomickým faktorům.

Bydlení je jedním z klíčových aspektů našeho života.

Důkladné plánování a správné hospodaření s financemi jsou klíčové, a to zejména v době, kdy státní podpora pro mladé rodiny a jejich bydlení byla zrušena.

Bez ohledu na to, zda zvažujete vlastní bydlení, nájemní bydlení, nebo jinou možnost, je důležité mít jasno ve svých finančních cílech a možnostech.

My pevně věříme, že pořízení vlastního bydlení jde i bez hypotéky. A takovým názorem se netajíme. Ostatně o tom píšeme v jednom z našich ebooků “HYPOTÉKA vs NÁJEM”.

 

Zaskočte do naší ebookové knihovny a počtěte si o tom.

Nebo nám napište email jako odpověď na tento mail na info@financnikancelar.cz a zanechte nám své číslo.

Pokud plánujete pořízení vlastní nemovitosti, můžeme si společně promluvit o Vašich možnostech. 

Velmi často klientům při koupi nemovitosti ušetříme částky v řádech statisíců korun.

Nebo vyplňte kontaktní formulář na našem webu a zeptejte se nás na cokoli, co Vás zajímá 

 

Mějte skvělý a úspěšný den!

Získejte od nás eBooky zdarma

15987

Připravili jsme pro vás ebooky, které Vám pomůžou se lépe orientovat ve světě financí. Přejděte na naší nabídku knih a vyberte si jakou potřebujete pro Vaší situaci.

Přejít nahoru